Blog

5 kardynalnych błędów początkującego Frontend Developera

Każdy Frontend Developer kiedyś pisał swój pierwszy kod – i popełniał pierwsze błędy. Początkujący frontendowiec przede wszystkim powinien skupić się na intensywnej nauce i poszerzaniu swoich horyzontów. Da się to jednak osiągnąć przy jednoczesnym uniknięciu najpopularniejszych błędów właściwych świeżynkom programowania. Które błędy są najczęstsze na samym początku kariery i jak się ich ustrzec?

#5 Selekcja źródeł wiedzy

Poszukiwanie rozwiązania dla napotkanego problemu zwykle zaczyna się od wklepywania fraz w wyszukiwarkę Google (lub inną ulubioną). Frontend Developer ma o tyle trudniejsze zadanie, o ile znacznie częściej niż w przypadku backendu musi znaleźć nieszablonowe rozwiązanie danego problemu. Bardzo rzadko zdarza się, że podczas swojej pracy przy frontendzie wykonuje on kropka w kropkę te same zadania. Chociaż szablon strony może być ten sam, zmieni się choćby layout. A skoro każdy widok jest inaczej zaprojektowany – trudno znaleźć w internecie dobre źródło wiedzy zawierające rozwiązanie wszystkich kłopotów frontend developera.

W momencie, gdy takie źródło się już znajdzie – trzeba dobrze przefiltrować zdobywane informacje. Już na samym początku pracy jako Frontend Developer postaraj się być jak najbardziej krytyczny wobec źródeł, z których korzystasz. Często już na pierwszy rzut oka można ocenić jakość informacji oraz jej zrozumiałość. Pamiętaj, że korzystanie z internetu jest bardzo pomocne, ale jednocześnie niesie ryzyko wyuczenia się błędów, które później trudno jest wyplenić. Jeśli podczas pracy frontendowca napotkasz błąd – i masz taką możliwość – zwróć się najpierw do kolegów po fachu, znajomych programistów lub mentorów programowania. Możesz skorzystać także z dobrodziejstw największego serwisu społecznościowego dla programistów – Stack Overflow

#4 Chaotyczne przyswajanie nowej wiedzy

Początkujący frontendowiec jest bombardowany nową wiedzą niemal z każdej strony. Wystarczy tylko zacząć pracować nad konkretnym rozwiązaniem, a po jego wstępnym zgłębieniu okazuje się, że to studnia bez dna. Przy pierwszych projektach frontendowych może pojawić się wiele wątpliwości i problemów. Jak w tym całym chaosie i nadmiarze różnych informacji to wszystko poukładać? Nie będzie to zadanie proste, ale jak najbardziej osiągalne.

Pamiętaj, że do pracy jako Frontend Developer potrzebna jest Ci bardzo dobra znajomość HTML-a, CSS-a i podstaw JavaScriptu. Jeśli to masz opanowane – powoli skupiaj się tylko na jednym nowym obszarze wiedzy. Jeśli weźmiesz na siebie za dużo informacji – istnieje spore ryzyko, że część przyswoisz źle, a część – zapomnisz. Pracuj w swoim tempie i lepiej tylko nad jedną rzeczą naraz. Upewnij się, że dany obszar masz już opanowany i wtedy przejdź do zagadnienia, które z tym obszarem się łączy. Uschematyzowane poszerzanie swoich umiejętności frontendowych to droga dłuższa, ale znacznie bezpieczniejsza niż „nauka po łebkach”. A jeśli z jakichkolwiek powodów masz problem z chaotyczną nauką – zapisz się na kurs programowania i pozwól mentorowi zadbać o systematyczność.

#3 Frameworki zamiast znajomości JavaScriptu

Początkujący Frontend Developerzy chętnie wybierają prostszą drogę, a więc naukę frameworków (np. Reacta, Vue, Angulara, jQuery) zamiast zdobycia solidnych podstaw JavaScript. Nie jest to błąd, a odpowiedź na zapotrzebowanie technologiczne w branży IT (często wymaganiem nie jest znajomość całość JavaScriptu, a jednego z frameworków). Będąc początkującym frontendowcem warto jednak pomyśleć o swojej karierze długofalowo. W końcu popularność jQuery przemija nieuchronnie i choć React czy Vue świętują swój renesans – nie mamy gwarancji, że ten trend się utrzyma. Przyszłościową drogą we frontend developmencie jest po prostu nauka JavaScriptu. Teraz znajomość Reacta może być zaletą, ale co jeśli za kilka miesięcy na jego miejsce wejdzie inny framework? A jeśli chodzi o JavaScript – obecnie nie ma on konkurenta i mamy pewność, że znacznie dłużej utrzyma się na rynku IT.

Jako początkujący Frontend Developer postaw na swój rozwój i skieruj swoje zainteresowanie w kierunku nauki JavaScriptu. Kolejnym etapem będzie wyspecjalizowanie się w pracy na konkretnym frameworku (nie odwrotnie!). Jeśli bowiem przyjdzie Ci pracować na innym frameworku, a znasz tylko React, będziesz miał trudniejszy start niż przy znajomości JS.

#2 Praca pod presją czasu

Obejmując stanowisko juniorskie we frontend developmencie pewnie chcesz dać z siebie jak najwięcej. Starasz się wykonywać swoją pracę jak najlepiej i jak najszybciej. W przypadku początkujących Frontend Developerów ilość często nie idzie w parze z jakością. W końcu Twoje pierwsze projekty to głównie nauka i próba własnych sił – a na to potrzeba odpowiedniej ilości czasu. Zdarzy się nie raz, że jako frontendowiec będziesz musiał dotrzymać deadlinów. Pamiętaj tylko, żeby zwolnić tempo, gdy tylko to możliwe. W swojej pracy postaw na jakość dostarczanego oprogramowania, a nie na liczbę zrealizowanych tasków.

Każdy słaby kod napisany na kolanie to problem dla jego autora i całego zespołu programistów, który będzie na nim pracował. Błędy w kodzie utrudniają jego edycję i bardzo łatwo można doprowadzić do reakcji łańcuchowej, gdzie wszystko zacznie się po prostu sypać. Pamiętaj, że jako Frontend Developer masz obowiązek dostarczyć zleceniodawcy wysoką jakość kodu. Zwolnienie tempa na początku tylko ułatwi Ci późniejszą pracę nad modyfikacjami w kodzie (a te występują zawsze).

#1 Marnowanie czasu pracy

Praca Frontend Developera częściowo opiera się na wykonywaniu tych samych czynności w obrębie tworzonego kodu. Ręczne wpisywanie tego samego, po kilku tygodniach pracy może sumować się nawet w godziny! W tej kwestii programiści mają spore ułatwienie – są nim narzędzia czyniące pracę pół-automatyczną. Jako początkujący frontendowiec skieruj swoje zainteresowanie ku nauce skrótów klawiszowych, wtyczek w edytorze i przeglądarce, lintingu kodu, hot reloadingu czy webpacku. Znajomość tych narzędzi pozwoli Ci znacznie szybciej i przejrzyściej pisać oprogramowanie.

Frontend Dev powinien sprawnie wyszukiwać informacje w swoim kodzie, wpisywać dane, szukać potrzebnych kolorów czy czcionek. Nauka ułatwień w pracy frontendowca właśnie to umożliwia, a sama Twoja praca staje się bardziej wydajna. Jako frontendowiec pamiętaj także o stworzeniu własnej metodologii nazewnictwa plików i folderów. Jeśli Twoja praca będzie poukładana – długoterminowo zaoszczędzisz bardzo dużo czasu.