Blog

Języki programowania kontra zarobki

Darmowe quady, escape roomy i dwa miesiące wakacji na koszt firmy – informacje o zachciankach programistów są mocno przesadzone. Nie zmienia to faktu, że pisanie kodów jest intratnym zajęciem. A jacy specjaliści mogą żądać najwięcej?

„Nie jestem pewien, jak na internecie można by zarobić jakiekolwiek pieniądze” – przyznał na konferencji dystrybutorów oprogramowania w 1994 r. David Quinn z firmy British Telecom. Gdyby wehikuł czasu przeniósł go do dzisiejszej rzeczywistości, byłby w szoku. Informatycy, a szczególnie programiści, stają się krezusami. Nawet początkujący nie mają powodu do narzekań. Przykładem są samozatrudnieni deweloperzy back-endu na stanowiskach juniorskich. W I kw. 2019 r. mediana wynagrodzeń wyniosła 6000 zł i była o 9 proc. wyższa w porównaniu do IV kwartału roku 2018. Na etatach wzrost pensji był jeszcze wyższy i wyniósł 40 proc.: z 4250 do 6000 zł brutto – wynika z danych wyszukiwarki pracy No Fluff Jobs.

Zarobki – i pozycja zawodowa – zależą jednak w dużym stopniu od języków programowania, które opanowałeś.

Technologie na dobry start

Języki programowania w danym okresie zyskują lub tracą na popularności. Jeśli więc obawiasz się o swoją przyszłość na rynku pracy, możesz rozważyć naukę jednego z języków będących obecnie na topie i którym raczej nie grozi marginalizacja w najbliższych kwartałach i latach. Według ekspertów należą do nich:

  • Java
  • Python
  • .NET
  • C

Osoby znające któryś z tych języków w ofertach zatrudnienia mogą przebierać jak w ulęgałkach.

Java

Od 2002 r. najpopularniejszy język programowania na świecie, według TIOBE Index. Wydajny i wszechstronny, co oznacza, że działa na wszystkich platformach. Może służyć do tworzenia aplikacji desktopowych, aplikacji mobilnych, gier, aplikacji webowych oraz programowania urządzeń AGD. Łatwy do nauki, więc idealny dla osób dopiero zaczynających przygodę z kodowaniem. Za Javą przemawiają też finanse – specjalizujący się w tym języku należą do najlepiej zarabiających programistów. Średnie wynagrodzenie programisty Java to 7700 zł, a na stanowisku seniorskim osiąga aż 13500 zł brutto – wynika z badań z danych zebranych przez firmę Stack Overflow.

Python

Jeden z głównych języków programowania używanych w Google i – podobnie jak Java – jest świetny dla początkujących. Można w nim napisać wszystko, co się chce, więc w każdej dziedzinie programowania znajdziesz dla siebie ofertę zatrudnienia. W tym roku programiści Pythona są w pierwszej „trójce” najbardziej rozchwytywanych. Według analiz Stack Overflow, programujący w tym języku zarabiają średnio 7600 zł brutto.

.NET

Zbiór bibliotek, dzięki którym programista nie musi wymyślać koła na nowo. Przykładem może być biblioteka obsługująca obrazki. Napisanie odpowiedniego kodu od zera mogłoby być niezwykle trudne, dlatego .NET znacznie usprawnia pracę kodera, który wykorzystuje gotowy kod, chcąc edytować pliki graficzne. Przeciętne zarobki programisty .NET to 10500 zł brutto i są o 5800 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce – podaje portal Wynagrodzenia.pl.

C

Jeden z najstarszych i najszerzej używanych języków programowania. Choć powstał na początku lat 70. XX wieku, w rankingu popularności TIOBE Index znajduje się na drugim miejscu, utrzymując pozycję sprzed roku. Wykorzystywany przede wszystkim do programowania systemów. Język C został użyty do zrobienia m.in. jąder (lub ich części) systemów operacyjnych Windows, Linux, Mac, iOS, Android Windows Phone, systemów bazodanowych, biblioteki programistycznej do tworzenia grafik – OpenGL czy popularnego programu graficznego Gimp. Przeciętne wynagrodzenie programistów używających języka C wynosi 8300 zł brutto.