Blog

Kobiety do kodu! Dziewczyny na rynku pracy IT

Na samym początku popularności programowania zawód ten zdominowali mężczyźni. W końcu programowanie, jak i sama branża IT, jest zajęciem bardziej technicznym. Kobiety natomiast wiązane są zwyczajowo z zawodami o charakterze emocjonalnym (jak np. usługi). Przyjęło się, że to mężczyźni mają techniczne umysły. Łamiemy jednak te kłamliwe stereotypy – dziewczyno, programuj!

Co mogą robić dziewczyny w IT?

Dokładnie to samo, co robią mężczyźni. Kobiety tak samo programują, testują oprogramowania czy zarządzają projektami IT. Role społeczne damskie i męskie już dawno się przenikają. Nie ma potrzeby rozróżniania zawodów na „bardziej damskie” i „bardziej męskie”. Obecnie każdy i każda z nas może śmiało wykonywać taki zawód, jaki tylko jemu lub jej się podoba. Jak to jest jednak z tym dziewczęcym programowaniem? Na liczbach wygląda to całkiem słabo. W amerykańskim biznesie IT oszacowano, że w Dolinie Krzemowej kobiety założyły jedynie 3% obecnych tam firm technologicznych. W całej zaś branży IT, pracujące kobiety stanowią jedynie 30% wszystkich pracowników. Wciąż jak widać, że kobiety są w trakcie nieśmiałego wchodzenia do tej branży. Z tego powodu właśnie mamy w Polsce całe mnóstwo kampanii społecznych i reklamowych nawołujących kobiety do programowania. W końcu „the sky is the limit”, prawda?

Wszystkiemu winne stereotypy, ale nie kobieta

Popkultura bogata we wzorce wykształconych, ambitnych i wręcz genialnych młodych mężczyzn nie zachęca kobiet do stawania z nimi w szranki. Ile bowiem mamy w serialach i filmach genialnych kobiet, które osiągnęły sukces? Niestety niewiele. Raczej są one tłem dla swoich inteligentnych mężów i dzięki nim właśnie pną się w górę. Czas skończyć ze stereotypami i pomóc kobietom uwierzyć w siebie. Prawda jest bowiem taka, że każda kobieta sama jest w stanie nauczyć się programować. Im więcej kobiet w branży IT, tym większa ich samoświadomość odnośnie swoich możliwości. Na szczęście, ta sytuacja z roku na rok znacząco się poprawia. Kobiet jest coraz więcej na kierowniczych stanowiskach czy stanowiskach programistycznych. Jeśli one nauczyły się kodować – Ty też możesz!

Umiejętności miękkie w pracy programistki

Dobry programista czy programistka to nie tylko znajomość języków programowania i technologii. Jest to także osoba wyposażona w umiejętności miękkie. Na kursie programowania w UCanCode zdobędziesz potrzebną wiedzę techniczną i jednocześnie wyszlifujesz swoje kompetencje. Pod okiem doświadczonych specjalistów będziesz miała szansę zobaczyć, jakie są Twoje dobre strony. Jakie umiejętności miękkie powinien posiadać programista:

  • Analityczne myślenie. Kod jest narzędziem logicznym. Tworzenie i analizowanie struktur będzie należało do Twoich obowiązków. Ważne jest więc, by rozumieć składnię języka programowania.
  • Ambicja i chęć rozwoju. To cechy, które ciągną karierę na coraz wyższe szczeble. Jako początkująca programistka będziesz zaczynać z najniższego szczebla. Jednak dzięki tym umiejętnościom miękkim masz szansę na szybkie awanse.
  • Samodzielność. Tworzenie kodu będzie wymagało od Ciebie dużo cierpliwości. Pojawi się niezliczona ilość błędów, a przecież z każdym z nich nie będziesz udawać się do kolegów starszych stażem. W pracy programisty ważna jest samodzielność i umiejętność rozwiązywania napotkanych problemów.
  • Praca zespołowa. Jeden programista w całym projekcie? Sytuacja bardzo rzadka. Przygotuj się, że jako programistka będziesz musiała pracować w zespole. Sukces całego zespołu zależy też od Ciebie. Bardzo istotne są zatem umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

Programowanie dla dziewczyn – od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że firmy IT potrzebują kobiet. Zróżnicowane pod względem płci zespoły pracują wydajniej, szybciej, sprawniej i mniej konfliktowo. Branża IT ma deficyt kobiet, nie oznacza to jednak, że dzięki temu będzie Ci łatwiej znaleźć pracę niż mężczyźnie. O nie! Podczas kwalifikacji na stanowiska programistyczne najważniejsze będą Twoje umiejętności i to, co możesz od siebie zaoferować. Jeśli chcesz sprawdzić się w branży IT – koniecznie udaj się na kurs programowania. Oczywiście możesz samodzielnie próbować posiąść tę tajemną sztukę tworzenia kodu, jednak będzie to zadanie o wiele trudniejsze niż Ci się wydaje.

Czego nauczy mnie kurs programowania?

Podczas kursu czy bootcampu programowania poznasz wybrany przez siebie język lub technologię. Po zakończonym kursie będziesz przygotowana do podjęcia swojej pierwszej pracy na stanowisku juniorskim. Sam kurs będzie dla Ciebie szansą do nauki programowania od podstaw. Nie musisz mieć doświadczenia ani samodzielnie szkolić się na programistkę w domu. Wszystkiego, co jest Ci potrzebne, dowiesz się na kursie. Zajrzyj do naszej oferty kursów programowania – nie tylko dla mężczyzn – i zacznij kodować z UCanCode!

Sam kurs trwa od kilkunastu tygodni do kilku miesięcy. Na kursie otrzymasz skondensowaną wiedzę i praktykę pod okiem specjalistów. Kursy programowania są najefektywniejszym sposobem przygotowania do zawodu programistki. I to wszystko w krótszym czasie niż studia kierunkowe czy samodzielna nauka programowania. Mentor na kursie poprowadzi Cię wytyczoną, usystematyzowaną ścieżką, po zakończeniu której będziesz gotowa do pierwszej pracy.

Nie ma na co czekać, stanowiska w branży IT tylko czekają. Dziewczyny! Uczcie się programowania!