Blog

Mentoring w IT – potrzebny trend w nauce programowania czy po prostu moda?

Od zarania dziejów za ostateczny sukces ucznia odpowiedzialny był mistrz. Do naszych czasów niewiele się zmieniło żeby skutecznie nauczyć się jakiejkolwiek dziedziny potrzebny jest nam doświadczony przewodnik. Coraz silniej widać trend konieczności posiadania mentora, także podczas nauki programowania. Jaką rolę ma mentor IT? Czy i w jaki sposób może pomóc szkolącemu się programiście w rozwoju umiejętności i kariery? Sprawdźmy!

Mentor IT – osobisty przewodnik po świecie programowania

Mnogość nowych technologii, ciągłe optymalizacje i aktualizacje tych już istniejących czy też dynamiczny rozwój systemów… To tylko kilka z powodów, przez które coraz więcej osób i firm wchodzących do branży IT rozgląda się za mentorem. Bardzo trudno w końcu samodzielnie odnaleźć się w tak złożonej i ciągle zmieniającej się branży. Mentor IT (zwany także trenerem) to osoba, która już od pierwszych kroków przygotowuje rozwijających się programistów do wejścia na rynek pracy. Nauka pod okiem trenera programowania to nie tylko dostęp do ustabilizowanej wiedzy technicznej, to także budowanie sobie sieci kontaktów już na początku kariery IT. Mentor w IT jest bowiem osobą długo obecną na rynku pracy i posiadającą doświadczenie branżowe. Jednocześnie, jest on silnie zakorzeniony w branży IT – niejednokrotnie mając powiązania z wieloma firmami i freelancerami. Dzięki takiemu przewodnikowi nauka programowania od podstaw staje się znacznie prostsza i skuteczniejsza.

Faktem jest jednak, że ze wsparcia mentora zazwyczaj korzystają osoby mające już pewne doświadczenie w programowaniu oraz firmy z branży IT. Mentor IT to dostęp do wiedzy zaawansowanej – konieczne jest więc posiadanie podstaw, które można rozwijać.

Program mentoringowy w IT, czyli dostęp do wiedzy tajemnej

Zdanie sobie sprawy z ważności roli mentora IT wymaga popatrzenia na niego jak na człowieka i pracownika branżowego. Mentorem IT nie może zostać każdy programista. Na tym stanowisku obsadzane są osoby mające kilku lub kilkunastoletnie doświadczenie w programowaniu. Co więcej, trenerzy IT mogą pochwalić się tytułami naukowymi, udokumentowanymi sukcesami w branży czy też certyfikatami zawodowymi. Program mentoringowy w IT jest stworzony przecież po to, by prowadzić adeptów programowania jak najbardziej skutecznie do osiągnięcia zamierzonych przez nich celów. Mentor IT jest więc osobą niejako odpowiedzialną za ostateczny wynik swojego ucznia. Potrzebne są mu więc także wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, łatwość w przekazywaniu wiedzy i umiejętne ocenianie potencjału swoich podopiecznych.

Mentor IT nie jest stanowiskiem tradycyjnym – zwykle otrzymują je osoby wybitne, mające na swoim koncie sukcesy zawodowe oraz będące świetnymi mówcami. Pod opieką takiego trenera IT rozwój Twojej przyszłej kariery programisty rysuje się w samych jasnych barwach!

Czy moda na mentoring w IT przeminie?

Mentoring w IT trudno nazwać modą. Dlaczego? Otóż spersonalizowana nauka obecna była już w starożytności! Mistrzowie tacy jak Platon sami początkowo pobierali nauki u bardziej doświadczonych filozofów – w tym przypadku mistrzem był Sokrates. Uczniem Platona, gdy ten się usamodzielnił był natomiast Arystoteles. Obecnie uczą nas w szkole o każdym z nich – zatem możemy zauważyć silny trend powrotu do starożytnego modelu pobierania nauk. Skoro coś powstało wiele stuleci przed naszą rzeczywistością i do dziś widzimy tego skutki – jak możemy to postrzegać w kategoriach mody? Mentoring był obecny w społeczeństwie od wieków. Każdy z nas zna przecież powiedzenie „Uczeń przerósł mistrza”. O to więc chodzi – także w branży IT – by wyciągnąć ze swoich uczniów jak największy potencjał i ukierunkować ich na właściwe ścieżki kariery. To między innymi z tego powodu w coraz większej liczbie firm IT pojawiają się mentorzy. Ich celem jest ocena rozwoju zawodowego obecnych pracowników oraz wskazanie im ewentualnych nowych kierunków rozwoju. Programy mentoringowe w IT to więc szansa dla osób mających doświadczenie w branży, a także firm IT jako całości. Z pomocą mentorów IT programiści zwiększają swój potencjał, na czym zyskuje oczywiście także cała firma.

Jak mentor IT może Ci pomóc w rozwoju Twoich umiejętności i kariery?

  1. Wskaże Ci właściwą drogę. Mentor IT dzięki większemu doświadczeniu i znajomości branży IT jest w stanie obiektywnie ocenić, jaka ścieżka kariery będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
  2. Pomoże Ci poznać mocne i słabe strony. Jednocześnie te mocne będziesz mógł udoskonalać, te słabsze natomiast – szlifować mocniej. Mentor wskaże Ci także, jakich kompetencji Ci brakuje, by np. objąć inne stanowisko w IT.
  3. Podzieli się z Tobą swoją wiedzą. Programowanie to ciągła nauka, która przebiega znacznie łatwiej, gdy czuwa nad nią trener programowania. Jego wiedza dotyczy m.in. najnowszych i wiodących trendów w branży IT czy wymagań na konkretne stanowiska w branży.
  4. Pomoże Ci zmienić pracę. W przypadku współpracy z mentorem firmy, do której chcesz aplikować – możesz poznać wymagania konkretnego pracodawcy i obszary, na których musisz jeszcze popracować, by otrzymać dane stanowisko IT.
  5. Da Ci motywację. Dzięki wskazaniu Ci możliwości rozwojowych – łatwo zwiększy się Twoje zaangażowanie w obecnych zadaniach. Jednocześnie z łatwością przyjdzie także dążenie do ustalonego wspólnie celu. W każdej chwili możesz poprosić mentora IT o feedback, by ocenić, czy podjęte przez Ciebie działania wymagają korekty.

Mentoring IT dla firm – jakie są korzyści?

Firmy zatrudniające mentorów IT mogą pochwalić się wzrostem satysfakcji zawodowej i przywiązania do firmy swoich pracowników. Udostępnianie mentoringu w firmie IT podnosi jednocześnie efektywność poszczególnych programistów, jak i całych zespołów. Potencjał żadnego z pracowników nie zostanie zmarnowany. Mentor IT bowiem dba o to, by każdy programista szedł najlepiej dobraną dla niego ścieżką zawodową. Każdy pracownik IT może czuć się lepiej w innej roli zawodowej. Nie zawsze jednak ma możliwość zmiany statusu quo lub po prostu samodzielnie trudno mu to zaobserwować. Trener IT zapewnia więc stabilność w firmach, ogranicza konflikty w zespołach programistów, usprawnia również samo zarządzanie zespołem. Współpraca z trenerem IT znacznie zmniejsza także ryzyko wypalenia zawodowego wśród pracowników. Pracownicy dobrze przydzieleni do ról zawodowych i spełniający się na odpowiadających im stanowiskach tworzą zgrany, efektywny i bezkonfliktowy zespół. A taki zespół programistów to skarb, do którego mapę posiada mentor IT.