Blog

Najbardziej poszukiwane stanowiska w branży IT – trendy

W trakcie pierwszych trzech miesięcy 2019 roku blisko 15% firm IT w Polsce miało otwarte rekrutacje lub cierpiało na brak pracowników. Kolejny kwartał 2019 roku to już deficyt pracowników IT w 30% firm z branży. Jak widać, zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie. W związku z tym postanowiliśmy prześledzić najbardziej poszukiwane stanowiska w branży IT. Jakim pracownikiem warto zostać?

Zawody przyszłości – poszukiwane stanowiska IT

Z uwagi na dynamiczny rozwój technologiczny firm – najbardziej poszukiwanym zawodem jest programista. Programistów poszukują nie tylko firmy ściśle osadzone w branży IT. Obecnie bowiem, żeby zapewnić sobie dobry marketing bez względu na branżę, konieczna jest widoczność w Internecie. Programistów potrzebują więc niemal wszystkie firmy, które posiadają lub planują posiadać stronę internetową. Podobnie, jeśli firma prowadzi sklep online. Oczywiście postawienie strony lub sklepu można zlecić firmie zewnętrznej albo freelancerowi. Nie jest to jednak koniec prac IT przy takim projekcie. Strona internetowa powinna mieć przecież admina, który w razie błędów, problemów czy nowych funkcjonalności będzie w stanie wprowadzić aktualizacje. Im większa firma – tym większe zapotrzebowanie na różnych pracowników z zaplecza programistycznego. Branża IT stoi zatem otworem – koniecznie zobacz, którzy pracownicy są most wanted.

W II kwartale 2019 roku planowano zatrudnić ponad 6000 nowych pracowników w branży IT. Ilu z tej liczby to poszukiwani programiści? Otóż wakatów na programistów było blisko 2450, co daje nam lekko ponad 40% najbardziej poszukiwanych zawodów w branży IT.

Rynek pracy w branży IT | Najbardziej poszukiwane zawody

Zgodnie z wynikami badań branżowych „Kompetencje IT w gospodarce i na rynku pracy” zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT ciągle rośnie. Jakie jednak są najbardziej poszukiwane zawody? Na ponad 6000 brakujących pracowników z branży IT, poszczególne wakaty na stanowiska przedstawiają się następująco:

  • programowanie 40,4%
  • testowanie 14,43%
  • projektowanie 11,94%
  • asysta techniczna IT 7,59%
  • rozwój biznesu 6,93%
  • wdrażanie produktu 6,64%
  • infrastruktura IT 4,73%
  • user experience 4,60%
  • zarządzanie 2,74%

Jak widać na powyższym zestawieniu, liczba brakujących programistów to niemal połowa wszystkich najbardziej poszukiwanych pracowników w branży IT. Nie bez powodu więc tak wiele osób decyduje się na dołączenie do branży. Są to zarówno osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, jak i te zmieniające dotychczasową branżę.

Najbardziej poszukiwane stanowiska IT a konkurencja na rynku pracy

Choć to właśnie na programistów jest największe zapotrzebowanie, konkurencja wśród kandydatów jest tutaj znacznie niższa niż w przypadku pozostałych stanowisk w branży IT. Firmy technologiczne noszą się z największymi trudnościami przy rekrutacjach do projektowania nowych technologii, na asystentów technicznych IT, projektantów UX, administratorów, wdrożeniowców czy pracowników odpowiedzialnych za rozwój biznesu. Mniejsze trudności niż rekrutacja programistów sprawia tylko poszukiwanie kadry zarządzającej oraz testerów. Dlaczego tak jest? Wciąż w Polsce mamy deficyt specjalistów z branży IT, a szczególnie programistów. Dlatego też cieszy trend szkolenia się coraz większej liczby osób, które dotychczas nie miały styczności z programowaniem. Być może uda nam się w przyszłości zapełnić lukę specjalistów – póki co jednak wciąż to branża IT przoduje w poszukiwaniu nowych pracowników.
Mnogość stanowisk w branży IT otwiera nam niezliczoną liczbę nowych ścieżek kariery. Co najważniejsze, wszystkiego co potrzebne do wejścia do branży IT, możemy nauczyć się zupełnie od podstaw. W wielu firmach bowiem z otwartymi rękami przyjmowani są kandydaci na stanowiska juniorskie. Łatwo również znaleźć staże czy praktyki, na których firmy oferują naukę i mentoring w zakresie programowania. Jedyne, co trzeba zrobić, by zmienić branżę na IT, to po prostu chcieć!

Różne ścieżki kariery w branży IT – trendy

Zatrudnienie w zewnętrznej firmie to jedna z częściej wybieranych dróg przy planowaniu swojej kariery w IT. Osób pracujących na etacie ciągle przybywa – tak samo jak i nowych stanowisk do obsadzenia. Nie ma co się dziwić, pewne i stabilne zatrudnienie to kusząca perspektywa. Popularnym wyborem (szczególnie wśród studentów i młodych ludzi) są staże w firmach IT. Na te nie każdy jednak może sobie pozwolić m.in. ze względów finansowych czy czysto logistycznych. Cieszy jednak informacja, że coraz więcej osób z branży decyduje się na zakładanie własnych startupów, większych firm lub oferuje swoje usługi jako freelancer. Prowadzenie własnego biznesu IT jest sporą inwestycją. Jednak freelancerem może zostać niemal każdy. Jeśli więc nie widzisz siebie w dużej korporacji i chciałbyś oferować swoje usługi IT wielu firmom i podmiotom – masz ku temu możliwość. By zostać freelancerem potrzebujesz dobrej organizacji, profesjonalnego kursu programowania i smykałki do biznesu.

Poziom wykształcenia a trendy w rekrutacji do branży IT

Nie można powiedzieć, że wykształcenie kandydatów na stanowiska IT nie ma znaczenia. W większości firm bowiem najbardziej pożądane jest wykształcenie średnie techniczne – i dotyczy to niemal wszystkich rodzajów stanowisk w tej branży. Firmy IT chętnie zatrudniają także osoby z ukończonymi studiami pierwszego stopnia. Tutaj jednak kierunek studiów ma już mniejsze znaczenie, choć wiadomo, że wszelkie kierunki techniczne mają przewagę podczas rekrutacji. Ukończone studia drugiego stopnia mogą dać przewagę kandydatom na stanowiska testerów i przy projektowaniu rozwiązań technologicznych.
Te dane jednak obrazują nam jedynie trendy podczas rekrutacji. Oczywiście na realnej rozmowie kwalifikacyjnej ostateczna decyzja o zatrudnieniu konkretnego kandydata jest oparta o wiele różnych czynników. Dodatkowo, dla kandydata najważniejsze powinno być dobre dopasowanie stanowiska, na które aplikuje do jego doświadczenia i umiejętności. W przypadku stawiania pierwszych kroków w branży IT dobrym rozwiązaniem jest ukończenie kursu programowania dla początkujących. Takie kursy bowiem przygotowują kandydata do objęcia stanowiska juniorskiego. Dzięki kursowi programowania masz szansę w stosunkowo szybkim czasie pokierować swoją ścieżkę kariery na zupełnie nowe tory. Zajrzyj do naszej oferty kursów w UCanCode i zostań najbardziej poszukiwanym kandydatem w branży IT!