Blog

Nauka Javy od zera. Czy programowanie na własną rękę jest możliwe?

Zapotrzebowanie na programistów rośnie szybciej niż grzyby po deszczu. Już od 5 lat w naszym kraju deficyt pracowników IT jest szacowany na 50 tysięcy osób. I ta sytuacja ma się utrzymać także w nadchodzących latach. Możemy śmiało prognozować, że wakaty na programistów szybko się nie zapełnią. Praca czeka – pozostaje tylko nauczyć się programować. Ale jak?

Programista to nie wiek, to umiejętności

To, że programistów w Polsce jest za niewielu to fakt. Dlatego też coraz więcej osób w każdym wieku decyduje się na dołączenie do branży IT. Szczególnie popularna jest zmiana zawodu przez osoby po 30-tce oraz starsze. Każdy kiedyś musi zrobić ten pierwszy krok i nabyć solidne podstawy programowania. Dzięki nim jest w stanie spełnić się w zawodzie programisty. Nieważne, czy chcesz się przebranżowić, czy też dopiero zastanawiasz się nad swoją karierą zawodową. W każdym przypadku branża IT jest dla Ciebie!

Nauka programowania java – czy może jednak inny język?

Pierwszym pytaniem, które powinieneś sobie zadać jest: „Co chcę umieć po skończonym kursie programowania?”. Szkolący się programista (czy to w domu, czy na kursie) powinien orientować się, do czego wykorzystuje się poszczególne języki programowania i technologie. Python, JS, PHP, .NET … ta mnogość rozwiązań technologicznych może przytłoczyć i utrudnić wybór. Jest to jednak bardzo istotne, ponieważ inne umiejętności posiądzie osoba ucząca się programowania Java od podstaw. Inne natomiast – osoba szkoląca się na testera oprogramowania. Który język programowania zatem wybrać?

Zastanów się, co chcesz robić w życiu i zacznij to robić z technologią!

Chcesz pisać strony internetowe, tworzyć gry lub narzędzia biznesowe? Zainteresuj się kursem programowania w języku C/C++. Myślisz o pracy na WordPressie lub Joomli? Wybierz PHP-a. Marzy Ci się praca w gigantach technologicznych? Koniecznie naucz się programowania w Pythonie. A może zastanawiasz się nad pisaniem aplikacji na Androida? Skieruj swoje zainteresowania w stronę nauki Javy. I o tym ostatnim języku dzisiaj będziemy mówić. Jeśli zastanawiasz się nad nauką programowania Java – dobrze trafiłeś. Podpowiemy Ci, jak w krótkim czasie posiąść tajniki kodowania w tym języku.

Java nauka programowania dla początkujących – jaki tryb nauczania wybrać?

Sposobów na zostanie programistą Java jest naprawdę wiele. Oczywistym wyborem wydają się być studia kierunkowe. To rozwiązanie najpewniej wybiorą osoby młode, które dopiero myślą nad swoją przyszłą karierą. Jest to wybór rozsądny, aczkolwiek czasochłonny i długoterminowy. Studia programowania nauczą Cię nie tylko języka Java, lecz także pozostałych technologii.  Oczywiście dobrze przygotują Cię do przyszłego zawodu programisty. Nie każdy jednak jest w stanie wydzielić tyle wolnego czasu, by pójść na studia. Nawet te niestacjonarne. Jak zatem zacząć naukę Javy od podstaw bez jakiejkolwiek wcześniejszej styczności z tym językiem programowania?

Jedną z pierwszych myśli jest nauka Javy w domu.

Domowy kurs Javy nie tylko online

Postanowiłeś już nauczyć się programowania w Javie na własną rękę. Hmm… ale od czego zacząć taki samodzielny kurs? No właśnie. Jesteś zmuszony do przekopywania Internetu, grup facebookowych, społeczności… w poszukiwaniu jakiegoś planu na własną naukę programowania. Oczywiście obecność w grupach i społecznościach jest jak najbardziej cenna. Nie pomoże Ci jednak usystematyzować swojej pracy. Podczas stawiania pierwszych kroków w nauce programowania Javy, czy też innych języków, koniecznie stwórz swój harmonogram działania. Samodzielna nauka sprawdzi się, jeśli jesteś osobą zabieganą i nie masz czasu na regularne kursy, studia czy bootcampy. 

Istnieje jednak spore ryzyko, że bez obecności instytucji nadzorującej w postaci mentora spotkają Cię następujące przeszkody:

– stracisz motywację, ponieważ postępy będą przychodziły bardzo powoli

– nie będziesz umiał zauważyć swoich postępów i wyznaczyć sobie kolejnych kierunków nauki

– zainwestujesz mnóstwo czasu na weryfikację źródeł, których używasz do nauki programowania

– nabędziesz złe nawyki, które będą później trudne do wyplenienia

– będziesz mógł liczyć tylko na pomoc innych programistów w sieci, więc trudno Ci będzie zweryfikować poprawność kodu, który stworzyłeś

– samodzielnie może być trudno o systematyczność w nauce programowania

– i wiele więcej, o których sam się być może przekonasz…

Nauka programowania Java od podstaw, czyli dlaczego lepiej pójść na kurs

Efektywna nauka programowania w Javie wymaga wyrobienia sobie nawyku. Cóż z tego, że jeden cały dzień poświęcisz na skrzętne szukanie informacji i zadania. Jeśli przez kolejny tydzień nie przysiądziesz do nauki – cała Twoja wiedza szybko Ci umknie. Podstawą w nauce programowania Java jest systematyczność. Bez regularnego przypominania sobie ostatnich tematów, wdrażania nauczonych rozwiązań w samodzielnie stworzony kod – i to pod okiem mentora – Twoja nauka Javy może być nieskuteczna. Na kursie programowania natomiast podczas całej swojej ścieżki prowadzącej do kariery programisty, będziesz na bieżąco obserwowany przez trenera. Dzięki temu masz pewność, że wszelkie Twoje ewentualne błędy zostaną wyłapane i poprawione w czasie rzeczywistym. Efekt? Nie nabędziesz złych nawyków i nie powielisz swoich błędów w przyszłości, a Twój kod pozostanie czysty.

Zawierz swoje umiejętności specjalistom – wybierz się na kurs Javy

Kurs programowania Java to także nieustająca motywacja. W końcu kto z nas nie cieszył się z pochwał profesorów na studiach czy nauczycieli w szkole? Pochwała od trenera dodatkowo Cię zmotywuje do cięższej pracy na kolejnych zajęciach. Wyrabiasz sobie jednocześnie nawyk regularnej nauki, a każde zadanie kończysz z uśmiechem na ustach i dumą. Czy pisząc kod w domu, ktoś z otoczenia będzie w stanie docenić Twoją pracę pod kątem specjalistycznym? Tylko jeśli masz w kręgu swoich bliskich programistę! Niemniej, sam kurs to dla Ciebie szansa nie tylko na skuteczną i stosunkowo szybką drogę do zostania programistą Javy. Jest to także Twoja osobista przestrzeń na doskonalenie swoich umiejętności pod okiem doświadczonych specjalistów. Zajrzyj do naszej szkoły UCanCode – i zobacz, że dla nas to Ty jesteś najważniejszym kursantem!

Czy po kursie programowania Javy będę w stanie napisać aplikację?

Ależ oczywiście! Szacuje się, że osoba dopiero zaczynająca naukę Javy jest w stanie napisać prostą aplikację po kilku tygodniach od rozpoczęcia nauki. Skąd taka rozbieżność? Oczywiście trudno jest jednoznacznie ocenić każdego kursanta z osobna, ponieważ każdy pracuje inaczej. To, ile się nauczysz, i jakie umiejętności posiądziesz po kursie zależy tylko od Ciebie. My udostępniamy Ci narzędzia, naszą wiedzę i czas – Ty natomiast musisz jedynie mieć otwarty umysł i chęć do nauki.