Blog

Python dla początkujących – jak zacząć programować w Pythonie?

Python jest jednym z popularniejszych języków wśród osób zaczynających swoją przygodę z programowaniem. Trudno się dziwić – to właśnie na programistów tego języka pojawia się coraz więcej wakatów w branży IT, przy tym zarobki są bardzo kuszące a nauka względnie szybka i prosta. Istnieje wiele różnych dróg nauki programowania, a my postanowiliśmy sprawdzić, które z nich są najskuteczniejsze!

Jak zacząć programować i dlaczego akurat w Pythonie?

Perspektywa stania się rozchwytywanym programistą Pythona z zarobkami przewyższającymi 30 tysięcy złotych miesięcznie przyciąga na kursy programowania coraz większą liczbę osób. Programowanie w Pythonie w naszym kraju póki co nie jest jeszcze tak popularne jak np. kodowanie w Javie, ale tę popularność zdobywa z roku na rok. Tak wysokie zarobki jednak to codzienność tylko garstki polskich programistów. Dlaczego? Otóż najlepiej opłacani programiści Pythona mają za sobą całą masę kursów i lata doświadczenia, a takich specjalistów wciąż jest w naszym kraju jak na lekarstwo. Między innymi z tego powodu warto wybrać Pythona jako pierwszy język do nauki programowania. Mając taką umiejętność łatwiej jest wejść na rynek pracy w branży IT i zgarnąć lepiej opłacane stanowiska w przyszłości.

Python jest bardzo dobrym wyborem na sam początek kariery programisty także ze względu na logiczną składnię zbliżoną do języka angielskiego. Ze względu na intuicyjność tego języka programowania oraz rozbudowany pakiet bibliotek sama nauka Pythona przebiega lekko i sprawnie. Posiadanie umiejętności kodowania w Pythonie da Ci także ugruntowane podstawy do łatwiejszej nauki także pozostałych języków programowania.

Na czym polega prostota programowania w Pythonie?

Python jest dla początkujących programistów wyjątkowo zrozumiały. Samo tworzenie kodu nie wymaga „nadpisywania” dodatkowych elementów – struktura kodu nie zakłada dodatkowych znaków, co zbliża naukę kodowania w Pythonie do nauki języków obcych. W innych językach programowania kod jest bardziej rozbudowany, a więc zrozumienie kodu zajmuje więcej czasu, bo trzeba najpierw go przeczytać. W Pythonie jest znacznie łatwiej – wystarczy spojrzeć na kod i właściwie już wiadomo, do czego został stworzony. Dodatkowo, w tym języku to wcięcia są ważniejsze niż średniki, a więc zbudowany kod jest naprawdę ładny i przejrzysty. Mając tak klarownie napisany kod łatwiej jest osobom początkującym zrozumieć język Pythona i przyswajać kolejne, bardziej zaawansowane komendy.

Różne drogi nauki programowania w Pythonie dla początkujących

Programowania można nauczyć się na wiele różnych sposobów – nic nie stoi na przeszkodzie, by takie drogi nauki odpowiednio łączyć. Do wyboru mamy studia, kursy online, kursy stacjonarne, bootcampy, darmowe szkolenia programowania, samodzielną naukę… Wybór sposobu w jaki nauczysz się programować zależy wyłącznie od Twojego stylu życia i preferencji. Każda z dróg nauki programowania ma bowiem swoje zalety i wady, sam musisz zdecydować, w jaki sposób wpleciesz programowanie w swoje życie!

Python dla początkujących – nauka samodzielna

Nauka programowania w Pythonie na własną rękę to ogrom planowania schematu własnej pracy. Konieczne jest bowiem wydzielenie – najlepiej regularnego – czasu na naukę i dopasowanie go do aktualnego trybu życia. Problem pojawia się, gdy trzeba pogodzić naukę programowania ze studiami, pracą, siłownią czy innymi pożerającymi czas aktywnościami. Programiści-samoucy Pythona mają jednak sporo przydatnych pomocy naukowych dostępnych online i stacjonarnie. Wiele organizacji promujących programowanie w Pythonie prowadzi otwarte spotkania, prelekcje i warsztaty dla początkujących i zaawansowanych. Takie oddziały znajdziemy w niemal każdym większym mieście w Polsce. Warsztaty z Pythona mogą mieć charakter weekendowy, tygodniowy, dwutygodniowy… Wszystko zależy od organizacji, która je prowadzi.

Kolejnym ułatwieniem w samodzielnej nauce Pythona jest rozbudowana społeczność online tworzona przez programistów. Największym serwisem społecznościowym skupiającym miłośników Pythona jest StackOverflow. Umożliwia on zadawanie pytań, co z kolei jest dobrą drogą do nauczenia się nowych rzeczy. Jednocześnie obecność w StackOverflow ułatwia znajdowanie błędów we własnym kodzie oraz daje możliwość wymiany doświadczeń między programistami Pythona. 

Nauka programowania na własną rękę wymaga umiejętności krytycznej oceny źródeł, z których się korzysta. Istnieje ryzyko, że młody programista Pythona wyrobi sobie złe nawyki i będzie w przyszłości powielał tak nabyte błędy w kodzie. Choć jest to oczywiście możliwe, bo mamy obszerną literaturę do nauki Pythona, różnego rodzaju ogólnodostępne kursy i warsztaty czy też konferencje i fora, utrzymanie motywacji w nauce może być problematyczne. Trudno o systematyczność, motywację, sprawdzanie własnych błędów i obiektywną specjalistyczną ocenę własnej pracy. Czas nauki może rozciągnąć się nawet na lata – a i tak nikt nie da nam pewności, że będziemy tworzyć poprawny i funkcjonalny kod.

Kurs Python dla początkujących online – darmowy lub płatny

Nauka programowania online jest kusząca przede wszystkim ze względu na niższe koszta kursu (lub ich brak) oraz bardzo dużą elastyczność. Każdą lekcję można wykonać z jakiegokolwiek miejsca na ziemi z dostępem do internetu. Obok płatnych kursów – funkcjonują także darmowe platformy do nauki programowania w Pythonie. Jak zacząć programować online? Wystarczy wejść na takie serwisy jak np. LearnPython.org, Python.org czy TutorialsPoint. Na takich darmowych platformach mamy możliwość bezpłatnej nauki podstaw programowania w Pythonie. Ogólnodostępne darmowe przewodniki po świecie Pythona nie zastąpią nam jednak opieki mentora czy profesora na uczelni. Wciąż jest to bowiem samodzielna nauka programowania i wyłącznie własna praca nad zdobywaną umiejętnością.

Jak zacząć programować w Pythonie – studia wyższe

Drogą dającą ugruntowaną znajomość programowania są zdecydowanie studia wyższe. Na polskich uczelniach technicznych bez problemu znajdziemy kierunki oferujące naukę programowania w Pythonie. Jeśli masz dyplom licencjacki lub magisterski – możesz śmiało wybrać podyplomówkę. Na studia trzeba przeznaczyć jednak naprawdę dużo czasu, niestety także tego wolnego, poza zajęciami i wykładami. Zwykle studiowanie trwa od 2 do 5 lat. Nic nie szkodzi, jeśli jesteś po maturze i jeszcze nie skończyłeś swojej edukacji. Nieco gorzej jednak, jeśli wybierasz podyplomówkę, a jednocześnie pracujesz, zajmujesz się dzieckiem i jesteś wolontariuszem w schronisku dla zwierząt. Trudno pogodzić tak wiele zajęć i wyciągnąć z siebie pełen potencjał. Jeśli myślisz o studiach niestacjonarnych – musisz liczyć się z czesnym.

Kursy programowania

Osobom chcącym się przebranżowić, pracującym, wychowującym dzieci – generalnie wszystkim osobom, które mają obowiązki i poukładany plan dnia – zdecydowanie proponujemy kursy programowania. Oczywiście na taki kurs może zapisać się absolutnie każdy, jedynym wymaganiem jest chęć nauki Pythona!

Regularnie prowadzone zajęcia w dogodnym terminie doskonale wpasują się w listę dotychczasowych obowiązków. Sama motywacja w chodzeniu na kurs programowania w Pythonie z każdymi zajęciami będzie tylko rosnąć. Na kursie programowania można poznać wiele inspirujących osób, porównać doświadczenie, a przede wszystkim uczyć się pod okiem doświadczonych programistów. Kursy dla początkujących w Python umożliwiają zdobycie skondensowanej wiedzy o programowaniu, bieżącą korektę błędów w kodzie czy usystematyzowane zdobywanie wiedzy. Sylabusy zajęć są ułożone w taki sposób, by początkujący programista otrzymywał uzupełniające się dawki wiedzy o Pythonie. Sprawdź nasze kursy w UCanCode i zacznij swoją przygodę z Pythonem!