Blog

Python podstawy – czego nauczę się na kursie programowania?

Jako że Python jest językiem łatwym i szybkim w nauce a do tego bardzo pożądanym wśród rekruterów z branży IT – to właśnie on jest coraz chętniej wybierany przez początkujących programistów. Coraz popularniejszą drogą nabycia podstaw programowania w Pythonie są kursy organizowane przez szkoły kodowania. Jaką wiedzę można zdobyć na kursie programowania w Pythonie i do czego właściwie może przydać się ten język?

Python podstawy programowania – zastosowanie języka

Umiejętność programowania w Pythonie otwiera przed Tobą niemal nieskończone możliwości tworzenia rozwiązań. Choć Python nie jest jeszcze tak popularny w Polsce, jak chociażby Java, to z każdym rokiem tę popularność zdobywa. Obecnie ten język programowania jest w naszym kraju traktowany jako bardziej specjalistyczny, jednak możemy prognozować, że w niedalekiej przyszłości ta sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Python bowiem to język programowania wyjątkowo uniwersalny. Z powodzeniem znalazł swoje zastosowanie w wielu (odmiennych od siebie) branżach. Rozwiązania stworzone w Pythonie są obecne m.in. w:

– Reklamie (pobieranie i analiza danych o userach – możliwa integracja z API serwisów społecznościowych jak np. Facebook)

– Inteligentnych domach (programowanie rozwiązań sterujących urządzeniami w mieszkaniach i domach, ich optymalizacja i utrzymanie)

– Analizie big data (przetwarzanie informacji do celów matematycznych, statystycznych i naukowych)

– Backendzie (rozwój stron internetowych od tzw. zaplecza, Python powoli wygryza wykorzystywany w tym celu PHP ze względu na swoją wydajność)

– Bezpieczeństwie w sieci (wszelkie rozwiązania zapewniające ochronę danych czy też zabezpieczające informacje przed wyciekiem lub atakami)

– Automatycznym testowaniu oprogramowań, sztucznej inteligencji i wielu innych obszarach…

Dlaczego wybrać kurs programowania w Pythonie a nie w innym języku?

Programiści znający Pythona to łakomy kąsek dla firm nie tylko z branży IT, a właściwie wszelkich skomputeryzowanych działalności. Dlaczego? Otóż dzięki Pythonowi możliwe jest sprawne zautomatyzowanie wielu procesów, co w efekcie daje wydajniejszą pracę całej firmy i długoterminowo – spore oszczędności. 

Popularność Pythona wśród początkujących programistów wynika m.in. z jego skryptowego charakteru. W odróżnieniu od języków kompliowanych (jak np. Java), kod w Pythonie można napisać w jakimkolwiek programie (np. notatniku). Zwykle jednak wykorzystuje się do pracy popularniejsze edytory z wbudowanymi ułatwieniami dla programistów. Dodatkowo, Python nie wymaga tworzenia kodów do konfigurowania i „uruchamiania” innych kodów, co w praktyce pozwala na stworzenie działającego kodu nawet w jednej linijce. Tym samym kod z Pythona jest przejrzysty i prosty w tworzeniu, a sam język ma bardzo dużo wspólnego z językiem angielskim.

Kurs programowania Python od podszewki, czyli dlaczego warto!

Prostota i intuicyjność języka w kontekście jego nauki to jedno. Python natomiast dodatkowo umożliwi Ci korzystanie ze zintegrowanych środowisk programistycznych, a tym samym, znacznie ułatwi także Twoją przyszłą pracę. Edytor kodu Pythona jest bowiem inteligentny, dzięki czemu Twoje zadanie będzie znacznie prostsze choćby dzięki autouzupełnianiu. Po kursie Pythona nie będziesz też mieć problemu ze znalezieniem pracy, bowiem każdego roku zapotrzebowanie na specjalistów ze znajomością tego języka rośnie i rośnie. Sama nauka Pythona także nie będzie trwała długo (choć zależy to przede wszystkim od ucznia). Już w kilka miesięcy kursu programowania możesz nauczyć się sprawnie tworzyć oprogramowania w Pythonie. Znajomość tego języka otwiera Ci także drogę do naprawdę dużych zarobków. Nie bez powodu to właśnie Python zajął drugie miejsce pod względem wysokości zarobków wśród programistów w USA. Jest to dodatkowo świetna podstawa do nauki kolejnych języków programowania. Python jest naprawdę dobrym wstępem do ugruntowania się w branży IT.

Czego uczy kurs programowania w Pythonie? 

Jeśli interesuje Cię kurs programowania w Pythonie od postaw – na samym początku będziesz mieć styczność z łatwymi algorytmami i operowaniem na plikach. Początkowo proste i logiczne komendy dadzą Ci podstawy do tworzenia bardziej zaawansowanego kodu. Na kursie programowania od podstaw w Pythonie poznasz wszelkie zmienne i typy stosowane w tym języku, nauczysz się m.in. jak obliczać pożądane informacje na podstawie dostępnych danych czy nabędziesz umiejętność prostej obróbki i wizualizacji danych. Podstawy Pythona nauczą Ci także tego, jakimi narzędziami można pracować w tym języku oraz podstawowych informacji o korzystaniu z Pythona przez skrypt i interaktywnie. Poznasz instrukcję warunkową IF czy instrukcje break i continue. Dodatkowo, na kursie dla początkujących nauczysz się wyświetlania komunikatów, formatowania napisów czy tworzenia pętli. 

Po kursie Pythona dla początkujących będziesz w stanie stworzyć ładny i funkcjonalny kod oraz sprawnie go modyfikować w zależności od tego, do czego zostanie on zaprojektowany. Zdobędziesz wiedzę umożliwiającą Ci tworzenie własnych modułów i korzystanie z funkcji, nauczysz się kontrolowania danych i obsługi błędów czy debuggowania. 

Wymieniliśmy tylko najbardziej podstawowe informacje, jakie możesz zdobyć na kursie Pythona dla początkujących. Są to absolutne podstawy Pythona dla osób kompletnie zielonych w zakresie programowania. Sam kurs Pythona dla początkujących to wiele więcej informacji przygotowujących do sprawnego programowania w tym języku. Zerknij na nasze kursy w UCanCode i zobacz, czego jeszcze się nauczysz. Jeśli masz jakiekolwiek pytania – skontaktuj się z naszymi specjalistami. Jesteśmy po to, by pokazać Ci, że Ty też możesz kodować!  

Czy mam odpowiedni profil do programowania w Pythonie?

Swoją karierę programisty może rozpocząć absolutnie każdy. Programowanie nie patrzy na wiek, płeć, charakter, umiejętności czy doświadczenie. Nieważne, czy dopiero wchodzisz na rynek pracy, jeszcze się uczysz lub zaczynasz naukę, czy też chcesz zmienić dotychczasową branżę. Na kurs Pythona dla początkujących może zapisać się każdy! Python dla początkujących to także świetne rozwiązanie dla programistów piszących w innych językach chcących zdobyć kolejne umiejętności. Python przyda się również osobom widzącym siebie w pracy przy analizie danych. Skoro NASA programuje w Pythonie – Ty też możesz sięgnąć gwiazd dzięki naszym kursom!

Avatar
Tomasz Kwiatkowski

Wszystkie artykuły autora