Blog

TOP 5 najbardziej poszukiwanych zawodów przyszłości w IT

Nie będzie odkryciem fakt, że branża IT jest najprężniej rozwijającym się rynkiem pracy. Różnorodność zawodów związanych z programowaniem zachęca zarówno tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, jak i pracowników zmieniających branżę. Skąd wziął się ten boom na programowanie i zawody pochodne? I dlaczego warto wejść do branży IT? Prześledziliśmy, które zawody przyszłości związane z IT są najbardziej opłacalne!

Najbardziej poszukiwane zawody przyszłości

W dynamicznie zmieniającym się świecie – każdy z nas musi zaadaptować się do niestabilnej pod tym względem rzeczywistości. Nieprzerwanie uczymy się nowych technologii i programów, poznajemy nowe aplikacje czy zaczynamy korzystać z nowych stron internetowych. Ciągły rozwój technologiczny wymaga także specjalistów, którzy będą za nie odpowiedzialni. Rośnie nam więc rynek pracy IT, swoiste zaplecze dla wszystkich internetowych systemów, z których korzystamy na co dzień. Między innymi z tego powodu powszechne jest stwierdzenie, że nauka nowych technologii to must have do zapewnienia sobie lepszej posady w przyszłości. A nawet dalej – niedostosowanie się do nowych wymagań, brak znajomości nowych oprogramowań czy języków – może nas nawet skreślić jako potencjalnych pracowników lub zagrozić utrzymaniu obecnego stanowiska. Ku jakim zawodom przyszłości warto więc zwrócić swoje zainteresowania? Odpowiedź jest banalnie prosta. Największą stabilność zatrudnienia i zarobków zagwarantują nam wszelkie zawody związane z programowaniem i branżą IT. Świat przecież nie przestanie się technologicznie rozwijać, a specjalistów z branży – przynajmniej w naszym kraju – wciąż jest jak na lekarstwo.

Zainwestuj w swoje umiejętności – wejdź do branży IT

Jeśli czasy studiów są jeszcze przed Tobą – wybierz kierunki informatyczne lub pokrewne na politechnikach lub technicznych szkołach wyższych. Pamiętaj jednak, że studiowanie to inwestycja na kilka lat… Szybszym sposobem nauki podstaw programowania (a następnie zaawansowanych technologii) są kursy. Kurs programowania trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Po tym czasie będziesz przygotowany do objęcia stanowiska juniorskiego w branży IT. Wtedy już zaczniesz zarabiać dzięki swoim umiejętnościom. Na swoje pierwsze stanowisko, aplikuj do firm oferujących wsparcie mentora IT. W takich warunkach masz szansę na dokładne ukierunkowanie Cię w branży już po zatrudnieniu. Mentor IT zadba bowiem o wyciągnięcie Twojego potencjału, co zapewni Ci wymarzony zawód przyszłości. W wolnej chwili zajrzyj do naszych kursów programowania w UCanCode. Ale wracając… Jak wejść do branży IT już wiesz – zobacz też, w którym kierunku warto iść!

TOP 5 zawodów przyszłości w IT

MIEJSCE 5. IT Security Specialist

Osoba na stanowisku IT Security Specialist jest ekspertem bezpieczeństwa IT. Zajmuje się ona odpowiednim zabezpieczeniem systemów przed ewentualnymi cyberatakami oraz przed wyciekiem danych. Dbanie o bezpieczeństwo projektów to praca bardzo odpowiedzialna. Wymaga znajomości języków programowania, technologii, zasad cyberbezpieczeństwa i wielu specjalistycznych narzędzi informatycznych. IT Security Specialist jest opłacalnym zawodem przyszłości. W każdej firmie IT bowiem powinien być wydzielony specjalista odpowiedzialny jedynie za bezpieczeństwo w sieci. W dobie tak wielkiego rozwoju technologicznego i rozrastania się systemów, budowanie odpowiednich zabezpieczeń to podstawa.
Średnie zarobki w Polsce: 8600 brutto/msc (nawet do 25 tysięcy brutto miesięcznie dla doświadczonych specjalistów)

MIEJSCE 4. Web developer

Web developer zajmuje się tworzeniem stron internetowych. Jego zadaniem jest napisanie poprawnego kodu, który umożliwi stronie prawidłowe działanie (od strony programistycznej oczywiście tzw. back endu). Web Developer tworzy zatem kod strony w wykorzystywanym w danej firmie języku programowania (np. Java, Python, PHP). Za oprawę graficzną przy tworzeniu strony odpowiada Web Designer, za treści na stronie – copywriterzy. Gotowa strona internetowa w podstawowej wersji wymaga więc ścisłej współpracy tych trzech pracowników/teamów. Jako że obecnie bez strony internetowej trudno jest się skutecznie zareklamować – Web Developerzy są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników w branży IT.
Średnie zarobki w Polsce Web developera PHP: 9100 brutto/msc

MIEJSCE 3. Analityk biznesowy IT

Analityka biznesowego IT można określić jako projektanta całego systemu. Analityk bowiem jest łącznikiem pomiędzy klientem a teamem programistów, UX-ów, grafików… Musi zatem posiadać wiedzę zarówno z obsługi i spełniania wymagań klienta, jak i wiedzę techniczną. Jednocześnie do jego kompetencji należy ocena realności wykonania zleconego przez klienta projektu pod kątem technicznym. Analityk zatem: poznaje wymagania, analizuje je i dokonuje odpowiedniej specyfikacji dla programistów, następnie projektuje wymagane rozwiązanie końcowe, nadzoruje cały proces realizacji projektu oraz testuje oprogramowanie pod kątem wymagań klienta. Analityk biznesowy IT to osoba odpowiedzialna za zadowolenie klienta, prawidłowe wykonanie zleconego projektu oraz jego funkcjonalność, a także zgodność wszelkich wykonywanych prac z polityką biznesową firmy. Jest to osoba niezbędna w firmie IT i pożądany zawód przyszłości.
Średnie zarobki w Polsce: 11 tysięcy brutto/msc (i więcej dla doświadczonych specjalistów)

MIEJSCE 2. Software Developer

Szerzej znany jako programista lub inżynier oprogramowania. Software Developer i programista to stanowiska do siebie zbliżone – zwykle powierza się im te same obowiązki, różni się tylko nazwa stanowiska. W naszym kraju wciąż brakuje nam tysięcy programistów. A liczba wakatów na programistę dynamicznie się zwiększa. Powodem jest wzrost liczby projektów w firmach, powstawanie nowych firm IT czy też nowe wymagania technologiczne. Jakie zadania posiada Software Developer? Otóż, zajmuje się on ogólnie tworzeniem i wdrażaniem oprogramowań. Wszelkie wynikające z tego tytułu obowiązki mogą się różnić w zależności od konkretnej firmy IT. Software Developer jest jednak pracą wymagającą doświadczenia w branży, znajomości wymaganych technologii i języków oraz logicznego myślenia i reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Średnie zarobki w Polsce: 11 tysięcy brutto/msc (i więcej dla doświadczonych specjalistów)

MIEJSCE 1. Analityk Big Data

Projektowanie i stawianie systemów informatycznych wiąże się z gromadzeniem i przechowywaniem ogromnych ilości danych. Zbierane dane w każdej firmie poddawane są odpowiedniej analizie m.in. pod kątem dalszego rozwoju biznesu. Analityk Big Data jest więc jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów przyszłości w branży IT. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Przede wszystkim analityką dookoła bazy danych w celu usprawniania pracy systemów, sugerowaniem przyszłych decyzji i rozwiązań na podstawie wyników analizy. Do kompetencji Analityka Big Data należy więc znajomość narzędzi do pozyskiwania danych, narzędzi do analityki danych (np. AI), umiejętność wyciągania wniosków na podstawie danych oraz umiejętne raportowanie i sugerowanie rozwiązań.
Średnie zarobki w Polsce: 7 tysięcy brutto/msc (nawet 20 tysięcy i więcej dla doświadczonych specjalistów).