Blog

Zmiana zawodu po 30-tce, czyli jak odświeżyć własny warsztat pracy

Zgodnie z wynikami Bilansu Kapitału Ludzkiego 2018 – aż 40% Polaków chciałoby wykonywać inny zawód niż dotychczas. Skoro tu jesteś, zaliczasz się do tej grupy i poszukujesz nowych możliwości rozwojowych na rynku pracy. Co powiesz na dołączenie do najprężniej rozwijającej się branży? Sprawdź, jak proste jest programowanie po 30-tce!

To dobre czasy na zmianę zawodu – szczególnie po 30-tce

Zastanawiasz się, czy po skończeniu 30 lat możesz zmienić dotychczasowy zawód? Okazuje się, że jest to dużo prostsze niż myślisz. Jednym z najbardziej krzywdzących mitów jest to, że z wiekiem nauka staje się trudniejsza. Nic jednak nie jest zbyt trudne jeśli ma się motywację, chęci i skrzętnie dąży się do celu. Krok po kroku. Szczególnie ważne miejsce w procesie zmiany zawodu po 30-tce zajmuje trener i mentor. Dlaczego?

Na przykładzie branży IT – skończyłeś 30 lat, jesteś kompletnie zielony w temacie komputerów, ale chcesz zostać rozchwytywanym programistą. Co robisz? Pewnie szukasz wiedzy w Internecie. Oczywiście, samodzielnie zaczniesz naukę od prostych języków programowania. Zapewne z trudem i w dłuższym czasie posiądziesz wreszcie podstawy kodowania, tak niezbędne, by wejść na wyższy poziom nauki. Po drodze napotkasz wiele niejasności, pojawi się całe mnóstwo pytań… Na koniec i tak nie masz pewności, czy z nabytym warsztatem podstaw programowania znajdziesz pracę w branży IT.

A gdyby tak cały ten proces skrócić i uprościć?

Tutaj właśnie z pomocą przychodzą wszelakie kursy programowania. Na starcie zetkniesz się z prostymi językami programowania. Z czasem jednak będziesz poznawać kolejne z nich. Nowoczesne społeczeństwo bowiem kodowaniem stoi. Nie ma lepszego czasu na zmianę zawodu niż teraz. A jeśli pytasz „Jak zmienić zawód po 30?” – odpowiadamy „Po prostu”.

Programowanie po 30-tce, czyli czy coś jeszcze ze mnie będzie?

Który język programowania wybrać? Jak zacząć programować? Czy odnajdę się w nowym zawodzie? Pytań jest całe mnóstwo. Dochodzą do tego także i wątpliwości. Czy uda mi się nauczyć programowania? Jak wykuć teorię, skoro mam 30 lat, a czasy szkoły i studiów już dawno za mną? Nic się nie martw! Programowanie po 30-tce jest banalnie proste. Przede wszystkim znajdź odpowiedni kurs programowania. Powinien być to na start prosty język, tak, by zdobywana wiedza zbudowała Ci solidne podstawy programowania. Teorią się nie przejmuj – w tej branży pierwsze skrzypce gra praktyka. Pamiętasz jeszcze jak w szkole uczyłeś się języków? Z nauką programowania po 30-tce jest podobnie. Wystarczą systematyczne ćwiczenia i zadania, a wiedza z czasem się ustabilizuje. Na dobrym kursie programowania przekonasz się, że pierwszy kod można napisać także po 30-tce!

Proste języki programowania | Nie jesteś za stary na zmianę zawodu!

Jaki język programowania wybrać na początek? Jest to dość spersonalizowane pytanie. Branża IT w obecnych czasach jest bardzo pojemna. Firmy poszukują bowiem pracowników na stanowiska o różnym charakterze – programistów, testerów oprogramowania, adminów, project managerów, analityków… Dzięki samym podstawom programowania, a przede wszystkim, dzięki zrozumieniu charakteru samej branży, możesz śmiało zmieniać zawód – także po 30-tce!

W dobie automatyzacji pracy przebranżowienie się na zawód związany z IT jest jedną z najlepszych inwestycji. Tym bardziej, że możesz w dość krótkim czasie dobrze przygotować się do takiego zawodu, jaki chcesz wykonywać w bliskiej przyszłości. Załóżmy, że kusi Cię zostanie programistą. Szukasz prostego języka programowania, nauki krok po kroku, tak, by po zakończeniu kursu programowania zmienić zawód i wejść z podniesioną głową do branży IT.

Upraszczając, głównie spotkasz się z takimi drogami nauki programowania od podstaw:

  • Darmowe kursy online lub stacjonarnie
  • Kilkumiesięczne kursy programowania
  • Bootcampy programowania (intensywne szkolenia programistyczne)

Który kurs programowania wybrać? Otóż to już zależy od Ciebie. Jeśli jednak chcesz przebranżowić się właśnie na programistę – lepsze dla Ciebie będą dłuższe szkolenia programowania. Po ich zakończeniu będziesz mógł ubiegać się na stanowiska juniorskie w branży IT. I to jest pierwszy krok do zmiany zawodu po 30-tce. W Polsce na stanowisku Junior Developera zarobisz średnio 5-7 tysięcy zł brutto miesięcznie. I to bez wcześniejszego doświadczenia!

Programowanie krok po kroku aż do pierwszej pracy

Martwisz się, że samo ukończenie kursu czy bootcampu nie zrobi z Ciebie programisty? Obawiasz się, że zainwestujesz w swoje umiejętności, ale nie będziesz pożądanym kandydatem na stanowiska związane z programowaniem?

Weź pod uwagę, że obecnie branża IT jest najszybciej rosnącą branżą na świecie. Dynamiczny rozwój nowoczesnych języków programowania, pojawianie się nowych technologii czy też rosnące zapotrzebowanie na aplikacje automatycznie otwiera także i nowe miejsca pracy. To, czy po kursie programowania znajdziesz pracę, zależy tylko od tego, czego się nauczysz i jak sumiennym uczniem będziesz. Zdobyta na kursie praktyka jest w stanie zapewnić Ci zatrudnienie – także jeśli na kurs poszedłeś kompletnie zielony. Pamiętaj, że pracy trzeba najpierw poszukać. Jeśli zaczynasz programować po 30-tce, wiesz już zapewne, że samo szukanie pracy może pochłonąć wiele czasu. Z drugiej strony – pracę możesz znaleźć także od razu po kursie programowania. Którym z tych kandydatów będziesz?

Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć naukę programowania

Nieważne, jaka data urodzenia widnieje w Twojej metryce – najważniejsze jest to, co możesz zaoferować swojemu przyszłemu pracodawcy. Pierwszy krok już za Tobą – zastanawiasz się nad przebranżowieniem na programistę. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny kurs programowania, dokładnie zastanów się kim będziesz po jego zakończeniu. Bez silnego wsparcia mentora i usystematyzowania Twojej wiedzy – może być Ci trudniej spełnić wymagania w przyszłym zawodzie programisty. Zapoznaj się z ofertą naszej szkoły kodowania. W UCanCode pomożemy Ci postawić pierwsze kroki w branży IT. Począwszy od prostych języków programowania, przez te bardziej skomplikowane, aż na nowoczesnych technologiach kończąc. Przygotujemy Cię do sprawnego programowania po 30-tce. Pamiętaj – w każdym wieku można napisać swój pierwszy kod!